„Szennyvizek? Tiszta vizet!”


A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság és a Magyar Hidrológiai Társaság Szabolcs -Szatmár- Bereg Megyei Területi Szervezete pályázatot hirdet a Víz Világnapja alkalmából a megyei középiskolák tanulói számára.

Forrás


 

Volt elnökétől búcsúzik a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

A Nyíregyházi Városvédő Egyesület mély megrendüléssel értesült korábbi elnöke, Békési Elemér haláláról. Tudtunk a betegségéről, de mindvégig abban bíztunk, ezzel is megbirkózik, mint korábban minden mással.

Békési Elemér Labossa Gusztáv halála után vette át az egyesület vezetését, hangsúlyozva és elismerve, hogy Guszti bácsi – ahogy a városban mindenki nevezte – magasra tette a mércét, hiszen fáradhatatlanul végezte a sokszor hálátlan munkát. Békési Elemér azonban vállalta a feladatot, ami kicsit sem volt tőle idegen, hiszen – munkája révén – a városházán, ahol mindvégig kulturális és oktatási területen tevékenykedett, a kezdetektől figyelemmel kísérte, segítette az egyesület tevékenységét.

Megválasztása után, sportemberhez méltó lendülettel fogott hozzá a munkához 2010-ben, és vitte végig a ciklus öt évét ugyanilyen tempóban, fáradságot nem kímélve. Szívvel-lélekkel, legjobb ismerete szerint végezte a munkáját, egyesületünk elnökségében a pontosságot és a következetességet igyekezett meghonosítani. Erre az időszakra esett egyesületünk fennállásának 25. évfordulója, melynek alkalmából a Nyíregyházi Városvédő Egyesület történetét bemutató kiadványt jelentettünk meg, a városházán konferenciát rendeztünk, díszvendégünk Ráday Mihály volt.

Itt, a konferencián született az ötlet, hogy rendezzük meg a XXXII. Város és Faluvédők Országos Találkozóját és Szakmai Konferenciáját, melynek Nyíregyháza az országban egyedülálló módon, harmadszor adott otthont 2013-ban. A programról országszerte elismeréssel nyilatkoztak.

Tevékenységét újabb Városvédő Füzetek kiadása, helyi védelem alatt álló épületeken emléktáblák elhelyezése is jellemzi. Az ő elnöksége idején jelent meg a többi között a Málenkij robot című könyv, adtuk ki újra Margócsy József: Utcák, terek, emléktáblák című sorozatának egyik kötetét, és ez idő alatt újult meg az irodánk, lett naprakész a honlapunk is.

Tanárként fontos feladatnak tekintette megnyerni a fiatalokat is a helytörténet, a városvédelem ügyének. A március 15. alkalmából, középiskolások számára, több éven keresztül kiírt szónoki pályázat – melynek nyertese a „Hozzon egy szál virágot a 48-as sírkertbe!” című rendezvényünkön mondhatta el beszédét – is ezt a célt szolgálta. Munkáját matematikushoz méltó precizitással, mértani pontossággal végezte, vezérelve volt a rend, legjellemzőbb tulajdonsága pedig a segítőkészség.

Lényegesnek tartotta, hogy a lakosság legszélesebb rétegeit bevonjuk a városvédelembe, hisz céljaink – mint több alkalommal megfogalmazta – „nem csupán maroknyi ember jó szándékát és tevékenységét tükrözik, hanem egész Nyíregyháza, tágabb értelemben véve a megye és az ország is abban érdekelt, hogy értékei fennmaradjanak az utókornak is. Így vezet át a múlt a jelenen keresztül a jövőbe.”

Szerettük volna, ha folytatja a munkát, és a következő ötéves ciklusban is ő vezeti az egyesületet, ám ő ragaszkodott ahhoz, hogy átadja a stafétabotot. Azt mondta, szeretne több időt tölteni az unokáival, családjával.

Méltatlanul és igazságtalanul rövidre szabta számára ezt az időt a sors.

Korábbi elnökétől kegyelettel búcsúzik, Békési Elemér emlékét tisztelettel megőrzi:

A Nyíregyházi Városvédő Egyesület
 


Középiskolások zenei versenye

A Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézete 2017. január 28-án rendezte meg a Középiskolások IV. zenei versenyét. Az országos döntő versenyprodukciót kategóriánként 3-3 fős szakmai zsűri értékelte.

A 66 résztvevő két korcsoportban, Szolfézs - zeneelmélet; Zenetörténet és néprajz; Klasszikus hangszerjáték; Népi hangszer és Népdaléneklés kategóriák szerint mutatta be előadását, versenyprodukcióját. Az egyetemen rendezett idei megmérettetésre 18 iskola diákjai neveztek Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, valamint Nógrád megyékből, illetve Budapestről.

A verseny helyezettjei: Szolfézs – zeneelmélet kategória 1. korcsoport: I. helyezett: Koszta Éva (Debreceni Ady Endre Gimnázium), II. helyezett: Nagy Tibor (Debreceni Ady Endre Gimnázium). Szolfézs – zeneelmélet kategória 2. korcsoport: I. helyezett: Czirják Ágnes (Debreceni Ady Endre Gimnázium), II. helyezett: Pethő Bettina (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), III. helyezett: Ungvári Enikő (Debreceni Ady Endre Gimnázium). Zenetörténet és néprajz kategória 1. korcsoport: I. helyezett: Novák Béla (Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium) , II. helyezett: Harman Dalma (Szent Imre Katolikus Gimnázium, Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és AMI, Nyíregyháza), III. helyezett: Hajdu Dávid (Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium). Klasszikus hangszerjáték kategória 1. korcsoport: I. helyezett: Pelle Fanni Noémi (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium) és Jakabovics Jonatán (Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI, Budapest), II. helyezett: Szűcs Anna Fruzsina (Békéscsabai Bartók Béla Szakgimnázium és AMI) és Girincsi Márton Sándor (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), III. helyezett: Vitális Zsombor (Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium) és Bánszki Réka (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium). Klasszikus hangszerjáték kategória 2. korcsoport: I. helyezett: Kóczon Kornél és Tokárszky Máté (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), II. helyezett: Vastag Emese (Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gimnázium és Általános Iskolája), III. helyezett: Koncsol Kamilla Flóra (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium). Népi hangszer kategória 1-2. korcsoport: I. helyezett: Szabolcsi Flóra Judit (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), II. helyezett: Nagy Zsolt Arnold (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), III. helyezett: Lipcsei Hajnalka (Vikár Sándor Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Nyíregyháza) és Barna Anikó (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium). Népdaléneklés kategória 1. korcsoport: I. helyezett: Szabó Erzsébet (Fekete László Zeneiskola Alapfokú Művészeti Iskola, Tiszafüred) és Borbáth Szilveszter (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), II. helyezett: Szepesi Emese (Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola - AMI, Debrecen) és Révész Eszter Sára (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium), III. helyezett: Gincsai Andrea Panna (Vikár Sándor Zenei Alapfokú Művészeti Iskola, Nyíregyháza) és Dancsok Lilla (Bolyai János Gimnázium, Salgótarján). Népdaléneklés kategória 2. korcsoport: I. helyezett: Lerner Júlia (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest) és Rácz Boglárka (Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola - AMI, Debrecen), II. helyezett: Bognár Lili Janka (Miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium) és Bíró Nelli (Tóth Árpád Gimnázium, Debrecen), III. helyezett: Jeremiás Kincső (Nyíregyházi Művészeti Szakgimnázium) és Korpás Réka (LFZE Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerképző Gyakorló Szakgimnázium, Budapest).

Borbáth Szilveszter, Kóczon Kornél, Nagy Zsolt Arnold, Novák Béla, Pelle Fanni Noémi, valamint Rácz Boglárka a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetétől meghívást kapott a 2017 szeptemberében megrendezésre kerülő Kutatók éjszakája intézeti programjára.

A verseny a Nemzeti Tehetség Program keretében, a KÓTA és a Nyíregyházi Egyetem támogatásával valósult meg.

Forrás

Fényképek Sóstóról

Boros György fotóművész képeiből nyílt kiállítás a Jósa András Múzeumban. A tárlaton 12, a szokásostól eltérő méretű képet nézhetnek meg az érdeklődők, amelyek Sósógyógyfürdőt mutatják be a művész szemszögéből.

Fényképek Sóstóról címmel nyílt kiállítás a Jósa András Múzeumban. A tárlat Boros György nyíregyházi fotóművész nem mindennapi alkotásait mutatja be. Boros György sokáig koncepciózusan örökítette meg Sóstót, amely már gyerekkorától kedvenc helyei közé tartozott. Most kiállított képeit 1998 és 2004 között fényképezte, amelyeket a mai technikával gondolt újra. Így született meg a 12 darab, analóg géppel megörökített, 1,40-szer 1 méteres kép úgynevezett giclée (zsiklé) print technikával. Ez egy csúcsminőségű tintasugaras nyomat, amely a legkorszerűbb fotónyomtatóval, akár 50-200 évig is fényálló, fakulásmentes pigmentfestékkel, archív papírra készült.

 
Más is látni akarta a képeket

A festőművész, Boros György azt mondta, már nagyon régóta szerette volna látni ezeket a képeket, de kidolgozásuk nagyon sok pénzbe került. Úgy fogalmazott, szüksége volt arra, hogy még valaki ugyanígy akarja látni alkotásait.

Sokáig nem talált senkit, míg egyszer csak az egyik pályázatára a Nemzeti Kulturális Alap azt mondta, hogy finanszírozza az elképzeléseit.

 
Képek a Magyar Művészeti Akadámián

Boros György Sóstóra mindig nosztalgiával gondol vissza, hiszen fiatalságának egyik jelentős helyszíne volt. Azt mondta, tipikusan olyan hely volt, ahová nem dolgozni, hanem pihenni járt az ember. Sóstóról szerzett benyomásait február 28-ig tekinthetik meg az érdeklődők a Jósa András Múzeumban. Boros György három, szintén Sóstóról készült alkotását a budapesti közönség is megtekintheti, hiszen február 3-án nyílik az a tárlat a Magyar Művészeti Akadémián, amelyre a közelmúltban elhunyt akadémiai tagtól, Normantas Pauliustól kapott meghívást a nyíregyházi fotós.

ME.